Schází se minimálně 2x ročně, ideálně 4-6x k dlouhodobému plánování v dosahu 3-5 let (tedy na celou dobu ustanovení).

PR mají být zřizovány jen za tím účelem, aby jejich činnost podporovala a vedla k účinné evangelizaci společnosti, duchovnímu oživení a povznesení farností a tím k větší slávě Boží.

PR je poradním a pracovním orgánem faráře. Spolupracuje s farářem při vytváření farní obce tak, aby byla živým společenstvím věřících podle slov: „Obec věřících měla jedno srdce a jednu duši“ (Sk 4,32). Pro plodnou činnost pastorační rady je společná modlitba a vzájemná důvěra mezi všemi zúčastněnými základním předpokladem. Připravenost k spolupráci, k vzájemnému naslouchání a porozumění je nezbytná.

Na základě povinnosti věřících podílet se na učitelském, pastýřském a kněžském úřadě (všeobecné kněžství) nese PR spoluodpovědnost za šíření poselství spásy a proměnu pozemského řádu duchem evangelia podle Kristova příkazů: „Budete mi svědky“ (Sk 1,8), viz kánon 225 CIC. Aby mohli plnit své úkoly, snaží se všichni členové PR spolu se svými pastýři o svou duchovní formaci, další náboženské vzdělávání a o celkový rozvoj vlastní osobnosti.

Úkolem PR je spolu s farářem posuzovat otázky týkající se farnosti, radit se o nich, nalézat možnosti řešení, usnášet se na opatřeních, poskytovat součinnost při realizaci nebo je přímo realizovat. Na základě znalostí situace farnosti podílet se na vytváření pastoračního programu.

K úkolům PR náleží: -prohlubovat vědomí spoluodpovědnosti za farní společenství a oživovat spolupráci členů; -získávat členy farního společenství pro službu předávání víry; -přinášet návrhy pro přípravu bohoslužeb a pro živou účast celého farního společenství na liturgii; -podporovat službu v charitativní a sociální oblasti a spolupracovat s místní charitou;-promýšlet společenský a politický vývoj s jeho problémy, přinášet vhodné návrhy k jejich řešení,-koordinovat vzdělávací činnost ve farnosti; -zastupovat zájmy a potřeby katolíků na veřejnosti; -posilovat odpovědnost farního společenství za misie, za mír a rozvoj pozitivních hodnot ve světě; -budovat ekumenickou spolupráci v pastorační a charitativní činnosti; -hledat přístup k těm, kteří jsou vzdáleni životu farního společenství; -pravidelně informovat farní společenství o práci a problémech ve farnosti; -společnými úkoly a akcemi posilovat vědomí společenství; -spolupracovat při provádění lidových misií, při duchovních obnovách, při plánování a organizování bohoslužeb, při vydávání farních tiskovin, v péči o farní knihovnu, vývěsku, o farní kroniku apod.

Zánik členství v PR nastává ztrátou úřadu, smrtí, uplynutím období, rezignací, odstěhováním a smrtí. Farář může odvolat výše jmenované členy PR: když způsob jejich jednání přináší farnímu společenství závažnou škodu nebo zmatek; při ztrátě dobré pověsti u řádných a vážených farníků.

Živé společenství musí mít minimálně tyto vlastnosti: misijního ducha = živé vědomí odpovědnosti za šíření poselství spásy prostřednictvím slova, osobního svědectví, modlitby a společné práce, rodinného ducha = vzájemné sdílení radostí a bolestí jednotlivců i rodin v duchu: „Radujte se s radujícími, plačte s plačícími“ (Řím 12, 15), ducha charitativní služby = služba nemocným, potřebným, opuštěným, chudým uvnitř i vně farního společenství.

Živé společenství vyrůstá: z hlásaného a společně žitého Božího slova, ze slavení eucharistie a svátostí, z uskutečňování přikázání vzájemné lásky. (Farnost, kde se věřící sejdou jen ke splnění nedělní povinnosti, těžko považovat za živé společenství bez ohledu na počet. Služba pastorační rady má vést ke koordinaci samostatných skupin a hnutí ve farnosti, aby celá farnost byla živá.) 

Zásada: Služba farnosti musí vycházet z opravdové víry a ochoty sloužit ve farnosti Kristu v bližních. Živé společenství věřících je si hluboce vědomo své odpovědnosti nejen za věřící, ale i za všechny lidi žijící na území farnosti, diecéze i v celém světě.

*je třeba znát situaci v jaké se farní společenství nachází vzhledem k obci; počet obyvatel obce; počet těch, kteří se hlásí ke katolické církvi; počet návštěvníků bohoslužeb, věkové složení a věkový průměr; počet dětí na všech školách; počet dětí přihlášených do náboženství; je třeba vytvořit kartotéku všech členů farnosti; vědět o duchovních společenstvích existujících v obci; znát ostatní církve a náboženské společnosti ve farnosti; znát sociální potřeby v obci, především její slabá a citlivá místa.

a) konsolidace farnosti: povzbuzovat k živé účasti na všem, co se ve farnosti děje, především vlastním příkladem: liturgie (služba lektorů, akolytů, ministrantů, schóly); společenské a rodinné akce příslušníků farního společenství; podporovat diecézní a děkanátní akce; usilovat o zapojení duchovních hnutí a církevních zařízení do života farnosti;

b) zviditelnění farního společenství v obci: snažit se o otevřenost vůči těm, kteří jsou daleko od víry; usilovat o ekumenickou spolupráci; hledat možnosti, aby nevěřící přijímali existenci farního společenství kladně; provádět účinnou charitativní službu individuálně i společně a také prostřednictvím charity; spolupracovat s úřady…

výchozí pastorační situace: 

za posledních dvacet let klesl v diecézi počet účastníků nedělních bohoslužeb 

ze 110.000 na 60.000, ale zatím se počet nedělních mší snížil ze 770 na 740, 

takže lze -s úbytkem kněží-očekávat změny v nedělních mších…

 

5% obyvatel jsou věřící (během jedné generace klesl počet věřících) 

56 donátorů pro fond PULS ze 150 lidí v neděli v kostele

 

krátkodobé plánování:

25. listopadu: děkanátní setkání pastoračních rad v Rosicích

27. listopadu: červená středa mučedníků

 

3. prosince: adorační den farnosti

7. prosince: duchovní obnova v Rapoticích

14. prosince: adventní koncert Listověj v Příbrami

15. prosince: adventní muzikál Supermlád v Popovicích

24. prosince: adventní putování k betlémskému světlu na faře

25. prosince: obecní živý betlém v Zakřanech

27. prosince: žehnání vína na sv. Jana

28. prosince: vánoční koncert v Lukovanech

 

5. ledna: vánoční koncert v Popovicích

5. ledna: tříkrálové žehnání

11. ledna: tříkrálová sbírka

 

2. února: hromniční procesí

10. února: jarní prázdniny

 

5. března: Popeleční středa

25. března: výročí posvěcení kaple v Rapoticích (1995)

28. března: 24 hodin po Pána

30. března: národní pouť v Římě

 

20. dubna: Velikonoce

25. dubna: jubileum teenagerů v Římě

26. dubna: Pochod pro život v Praze

 

2. května: společné pomazání nemocných

3. května: ministrantský den v Olomouci

22. května: výročí posvěcení kaple v Příbrami (1999)

23. května: Noc kostelů

25. května: I. sv. přijímání

 

8. června: Letnice

15. června: výročí posvěcení kaple v Zakřenech (1890)

 

19. června: Božítělové procesí

22. června: patrocinium

29. června: slavnost Petra a Pavla

 

Charismatická konference

žehnání dopravních prostředků

 

dlouhodobé plánování:

  • vytvoření farní charity
  • chrámový sbor